Na armaturni plošči (levo)mi sveti lučka za abs,zavore primejo normalno vendar blokirajo.Kaj bi lahko bil problem?hvala:funny34d:
Lahko je hin ABS senzor, ali računalnik. Ali pa kaj vmes (kabli, konektorji)
Xantia 1 ali Xantia 2?
Ti bom pogledal v autodata, kako zmerit senzorje.
Po mojem je zanič sprednji levi senzor. Evo tukaj na sliki so tudi pini napisani.
X1-xantia varianta X1-4F
Motor RFY 112KW 20 16v
Letnik1995
Za preverjanje ABS senzorjev lahko uporabiš 2 načina.
1. Vsak senzor premeriš na konektorju pod avtom. Imeti mora 1050 - 1100 Ohm.
2. Vse senzorje premeriš na konektorju v motornem prostoru, ki gre na ABS enoto.
Pini so oštevilčeni :
Senzor spredaj levo pina 15 in 30
Senzor zadaj levo pina 28 in 19
Senzor spredaj desno pina 6 in 1
Senzor zadaj desno pina 31 in 29
Vrednosti morajo biti 1050 - 1100 Ohm.
Tako najdeš nedelujočega in ga menjaš.
Začasna rešitev, da ti ne sveti lučka v kepo je, da na konektorju pod avtom vstaviš upor vrednosti cca 1,2k Ohm. Vseeno pa ti ABS ne bo deloval, dokler ne menjaš senzorja.
Menjava ni problem. Preverjeno pa delujejo tudi tisti, ki imajo 1500 Ohm in imajo tipalo malo manjše, saj obstajata dva tipa - Bosch ima malo tipalo, ATE veliko.
LP
Tudi tisti iz ebaya za 30 eur s poštnino preverjeno delujejo.
Hvala :BigThumbs:bom izmeril
Si bom kar tole temo izposodil. Dogaja se mi da se mi
ponavadi med vožnjo prižge lučka za ABS. Kdaj gori že
ko vžgem avto. Ne vem kaj je narobe, ali so mogoče
kje slabi kontakti?
Hin ABS senzor na kolesu ali pa ABS računalnik....
Fora je v tem da mi deluje vse. Samo ponavadi se mi po parih metrih prižge, nato ga ugasnem in na novo prižgem in je vse v najlepšem redu. Tudi deluje
ABS.
najbrš je šel stop stikalo na padalu,pri men sem ga dvakrat menjal
Skor ne verjamem, da ima stop šalter veze z abs, no če ti je rešilo problem, potem ok. Meni je isto delalo na bxu, navsezadnje sploh ni več delal, in je bil problem tisti obod, po katerem teče senzor...
http://www.citroenar.com/showpost.php?p=70229&postcount=159
(http://www.citroenar.com/showpost.php?p=70229&postcount=159)
Ojla!
Pri meni na Xantii 2 nimam oštevilčenih pinov; OK, znam malo francosko - V je vert, zelena, M pa je maron - rjava.
Hudiča, mi lahko kdo pomaga z približno shemo, odkod naj štejem? Pini so razmetani po celem konektorju.
LP
mogoče je ta ta pravi ..
Jap, tale bo. Najlepša hvala!!!
Evo supar, pa si še tu dobiu... Sam de ti rata zrihtat! LP
Upam da; jutri pride hči s svojo Xantio/mojo bivšo pa bomo lepo univerzalni instrument, premerili pa zamenjali. Èe avto ima ABS - naj tudi dela. Ozirom, da je vgrajen plin je težišče nekoliko nazaj pomaknjeno in take stvari niso brezveze.
Javim, kaj bom naredil.
LP, Miklavž
Citat od: miklavz;95175Upam da; jutri pride hči s svojo Xantio/mojo bivšo pa bomo lepo univerzalni instrument, premerili pa zamenjali. Èe avto ima ABS - naj tudi dela. Ozirom, da je vgrajen plin je težišče nekoliko nazaj pomaknjeno in take stvari niso brezveze.
Javim, kaj bom naredil.
LP, Miklavž
Èar hidropnevmatskega vzmetenja je ta, da zadnje zavore resnično delujejo sorazmerno z obtežitvijo avta na zadnjem koncu - povezava tokokrogov vzmetenja in zavor. Torej večji kot je tlak v zadnjih "amortizerjih", večja je sila v zavorah. Citroen je to rešil na edinstven način, daleč pred drugimi (temu tudi revolucionarnost hidropnevmatskega vzmetenja). Tako je vsaj pri BXu, če je Xantia "navadna" hidropnevmatska in ne hidraktivna, je po moje enako. Naj me kdo popravi, če ni res. Drugače pa itak, da ABS mora delat!
No ja, problem je v centru težišča; konstrukcijsko, pod normalnimi obrementivami (dvomim, da je Citroen računal stalno prisotnih 50-90 kg v prtljažniku, cca 25 cm nad normalnim CG) naj bi stvar delovala. Ko pa je bombica v prtljažniku pa se stvari - iz izkušenj govoreč - dogajajo v smislu prehitevanja zadka. Ja, zavore so krmiljene - kot pri BX-u (moj pred-pred Xantio) ampak CG ni več tam, kot je bil; ergo, edino kar lahko malce prispevaš v zvezi z krmljivostjo avta je delujoč ABS.
Nikoli ne bom pozabil snega, ki se je pred nekaj leti "zgodil" 16. marca. Iz službe čez Podutik, po klancu navzdol, moker sneg, malo bremz (pa letne gume - mea culpa) in me je začel zadek prehitevat.
Sicer je pa Xantia - spet po izkušnjah - najslabši Citroen, kar se snega tiče. BX, GS, GA, GSA in sedaj C5 so zakon. Xantia je pa gnila. Žal.
Citat od: miklavz;95286Sicer je pa Xantia - spet po izkušnjah - najslabši Citroen, kar se snega tiče. BX, GS, GA, GSA in sedaj C5 so zakon. Xantia je pa gnila. Žal.
Do tega spoznanja sem tudi jaz prišel, brez neke škode. Ampak se mi zdi, da zadaj še gre. Spredaj se mi zdi bolj problematična v snegu.:funny34d:
Sicer je pa kar se tiče težišča, toroidni rezervoar namesto rezerve, boljša izbira.
.
Se popolnoma strinjam - dlede toroida; žal, ko sem vgrajeval plin - pred 5 leti - ni bilo ravno veliko črpalk v SLO; imel dem dolge vožnje, Ljubljana-Brežice vsak dan. Zato sem vgradil 100 l rezervoar in tankal v Bregani, kjer je bil plin občutno cenejši.
V C5 imam toroid.
Glede stabilnosti - ravno sneg me je takrat prestrašil do kosti. Bil je moker, klanec navzdol, pritisnem zavoro - in zadnji del avta me je začel prehotevati. Kar videl sem se v grabno. Potem sem pa dodal malo plina in prosil boga, da speljem ovinek - pri 20 km/h. Na ovinku so bila drevesa in sem šel po logiki - bolje v grmovju kot v globokem grabnu.
Z BXom nisem nikoli obtičal ne v blatu ne v snegu. Pri Xantii pa je bilo vprašanje sreče, če si kje parkiral izven ceste v čudnih vremenskih pogojih ali boš prišel nazaj na cesto. Pri temu ni bilo pomembno, ali imaš zimsek ali letne gume.
Èe malo premislim, Xantii je manjkal ESP; le-ta odlično deluje v C5.
LP
Xantio so Finci proglasili na testu za najboljši avto za sneg, kaj zdaj neumnosti kvasite:
http://www.kolumbus.fi/perhe_pitkanen/xw/wintertest.htm
Meni je šla po snegu zelo dobro. Treba pa je znati peljati. Upoštevajte razlike v teži, ko primerjate avte. Res pa se nimate kje naučiti zimske vožnje, povsod same omejitve, na AC redko kje do 130 in junija po soncu z lučmi. Bolano.
No ja, naj Finci uživajo; moker sneg, previsoko težišče - beri del, vezan na jeklenko s plinom - pa je bla veselica. Suh sneg je nekaj drugega - nikoli nisem rabil dati verige na kolesa. Vseeno menim, da je imela za kanček prevelike dimenzije gum za svojo težo.
LP
Citat od: miklavz;95286Sicer je pa Xantia - spet po izkušnjah - najslabši Citroen, kar se snega tiče. BX, GS, GA, GSA in sedaj C5 so zakon. Xantia je pa gnila. Žal.
Pa je res toliko slaba po snegu?
Za mojo vem, da je zakon za v sneg, pridem kamor
hočem (ok, v mejah normale). Res pa je, da so predpogoj solidne zimske gume,
pa zmernost na gasu. Že drugo leto vozim pozimi GY UG 7 in nimam ene pripombe nad gumami.
Èe primerjam z domačo vektro, enake gume, (znamka in dimezije) gre xantija
precj boljše v snegu, pa ima vektra z ESP.
Tukaj domnevam, da je vzrok v sami moči avtomobila (Vektra 140, xantija 110), in
prestavnih razmerjih.
Lp,
firbec
Huh, Firbec; ni stvar v moči; BX je imel ozke gume, vsaj meni se je zdelo težišče zelo uravnoteženo. Pred njim AX prav tako - ozke gume, sicer lahek, ampak ni zdrseval. Xantia - csaj 1,8 16V - pri izkopavanju iz blata ali snega - disaster. Brez gasa, po klancu navzdol - kot po jajcih. Res sem se je bal. Tale C5 pa zopet nekako na staro šolo - zimske gume enake velikosti kot pri Xantii, malo težji pa ESP.
Nisem pa nikoli šparal pri gumah - v preteklih letih sem imel po 60 kkm letno. Enostavno, Xantia je bila prelahka in nerodno postavljen CG glede na velikost gum.
Po domače povedano - bila je "ljigava". Sem se vračal iz Livigna, s smučanja pozimi; po klancu navzgor - ni problema. Navzdol - kot po jajcih. Brez opozorila - samo zdrsi. Potem pa hudiča več ne zaustaviš.
LP
Vozim (predvsem pa moja polovica) xantije že skoraj 6 let, pa nimam pripomb. Do doma imam kr nekaj klanca, pa ni nekih problemov. Dobr, v klanc ne gre tako, kot je šla recimo R5 five ki je ravno prav močna, kratka in lahka, ampak vseeno.
Je pa res, da imam vedno solidne gume.
Prejšnja karavanka je imela 185/65, ta ima 205/60 gume, pa v snegu ne opazim razlike. V klanec domov se mi zdi, da je celo bolje. Ali pa so bridgstonke (čeprav so neeekaj let bile založene v skladišču) boljše od Save S3, ki sem jih imel na prejšnji.
Zadaj odnaša xantia po mojih izkušnjah takrat, kadar so zadnje gume slabše kot sprednje. Na karavanki imam zadnje gor že tretjo zimo zadaj(še vedno veliko profila), sprednje so bile pa sredi zime nove, in je včasih malo presenetila. Dokler spredaj nisem dal novih gor, tega nisem bil navajen.
Z V6 sem se tudi enkrat fajn počez peljal, sigurno zopet isti razlog, spredaj popolnoma nove, zadaj 4mm profila, in južen sneg.
V6 je tako zgodba za sebe, ker ima za snežene klance preveč navora; takoj ko se mal gasa dotakneš že koplje.
Z letnimi po snegu pa ne vozim. Že zimske s 5mm profila so na meji uporabnosti v snegu.
Po snegu sem vozil tudi že s prikolico brez naletnih bremz, pa ni bilo težav.
Glede višine težišča bi se pa strinjal, nizek tovor skoraj 500kg razporejen po celem avtu (podreni sedeži) se je na avtocesti manj občutil kot ena viskoka mašina (ca 150kg) naložena v prtljažniku.
Aja, pa jaz imam karavanko zadaj(tudi prejšnja je bila tako) naštelano ca 2cm nižje kot je original.
Kakorkoli, miklavz glavno da si s sedanjim zadovoljen.
Zanimivo, enak avto, pa različna mnenja :)
Drugače sem napisal samo svoje izkušnje, saj drugih hidravličarjev še nisem vozil.
Za enkrat me zadek še ni presenetil, bolj imam "problem" z drsenjem nosa. Èe hočem spraviti
zadek v drsenje moram kar precej cuknit z volanom.
Drugače pa zelo pogrešam ročno na zadnja kolesa, tako, da zimske radosti na parkiriščih odpadejo.
Da se pa lepo v rikverc osmice delat :)
Se pa ročna na prva kolesa obnaša kot špera. Kadar je problem speljat iz snega, zategneš ročno za zob ali dva in
imaš delno blokado difercijala.
Lp,
firbec
Pozdravljeni,
imam problem z ABS kontrolko na Xantii2, letnik '00..ABS naenkrat ni delal več, preveril sem senzorje in enega zamenjal, ker ni več dihal. Po menjavi ABS deluje, lučka pa še vedno gori. Je potreben software reset? Mi lahko to kdo naredi oz. to nardijo na servisu, pa ne da bom plačal več kot za senzor po možnosti?
hvala za info.
Meni je lučka po menjavi senzorja ugasnila ko sem se malo hitreje zapeljal. Dokler sem avto po dvorišču prestavljal, je gorela.
ste me pripravli do testa , grr. dvakrat sem se danes vračal domov z audiem, dvakrat se komaj zril do hofa, praktično po centimetrih, ker so očitno pozabli ,da na tem hribu živi okolij 100 ljudi in niso posipavali.Dvakrat smo tud pomagali tiščat sosede, a žal neuspešno.
No potem preberem tele komentarje, spravim xantio iz garaže in sledi test....brrr, do nadaljnega bo parkirana spodaj pri bloku. Pričakoval sem ,da bo zdrla vsaj do tam, kje se je pri audiu začel redno vkljapljat ESP . sunce ji žarko, me je razočarala, obstala je okoli 10 metrov prej. sledil je poskus v rikverc a tudi ta brez uspeha, sem pa zril do prvega ovinka (na pol poti do doma- Tam so obstali tud sosedje). Oba avta sta karavana, oba imata iste gume, oba okoli 6 mm profila, le da ima xantia 185 audi pa 195.
Največ se mi zdi da ,nardi ESP, o povratnih info. cestišča je pa itak škoda zgubljat besed.
Me ma ,da bi šel probat še z audiom brez ESP, sam me je prej dost nazeblo, pa še sosedi bodo dobili potrdilo ,da se prtisnjen do kraja!
Da ni tebi znak od quattro dol padel pa sploh ne veš, da maš audi quattro... He he malo se hecam...
:BigThumbs:
ne vem če se to ni zgodilu puntoju, ki je pred pol ure pičil mimo kot da ma ketne namontirane.madona kake jajce jaz vozim. karavan zgleda pač ni za v hrib.
Z izklopom ESP-ja bi dalje prišel...na C2 večkrat preverjeno v snegu pozimi.
Citat od: gregor;147069Meni je lučka po menjavi senzorja ugasnila ko sem se malo hitreje zapeljal. Dokler sem avto po dvorišču prestavljal, je gorela.
Hjao, res je. Po dvorišču sem testiral, ker je bil sneg in nisem hotel po bregu navzdol..čez nekaj ur sem res moral od doma in po 50 metrih je ugasnila :D Kakšno veselje me je preplavilo..neprecenljivo :D
hvala za nasvet.