Vrni se   Citroen Forum > Starodobniki > SPAČEK - 2CV

SPAČEK - 2CV Različne izvedbe priljubljenega 2CV modela SPAČEK

Odgovori
 
Orodja Tem Način Prikaza
Staro 02-12-09, 20:21   #1
janez
Banned
 
janez's Avatar
 
Pridružen: Mar 2007
Lokacija: SK
Prispevki: 4,443
Default Male skrivnosti - Keža

No ker ste tak pridni kar se tiče obnov spačkov, dijan in amijev...in meharija tule na tem forumu vam bom nekaj pokazal...




Vas zanima , kako se spravi zaribane bate iz zavornih čeljusti?

Tole tehniko s pridom uporabljam že kar nekaj let. Rabiš en odslužen LHM glavni zavorni cilinder, pedala od spačka ali dijane , eno lajtngo - zavorno cev, eno mizarsko spono - šraufsvingo, posodo in staro LHM tekočino (nove je škoda)

Pedala zmontiraš na cilinder in vpneš v primež, priklopiš cev na eno polovičko čeljusti, tisto vmesno luknjo-povezavo pa zapreš s pomočjo mizarske spone. Lahko daš kos gume vmes. In potem pumpaš...počasi še tako zariban bat zleze ven.

Potem me pokličeš in ti pošljem nove zavorne gumice in bate pa vse skupaj ko si očistil zmontiraš in veselo voziš dalje.

Ajnfoh, ne?


Aja, s kompresorjem ne gre, ni dost 8 barov, pa ko si na terenu tudi ne voziš kompresor zraven. Tale stvarca pa ne zasede tolk prostora. Lahko pa uporabiš kar cilinder , ki ga imaš zmontiranega na avtu...če je nuja.

lp Keža

Zadnji popravek od janez : 04-11-13 at 20:22
janez ni dosegljiv   Odgovori s Citatom
Staro 02-12-09, 20:54   #2
Mike666
Legenda Citroenarjev
 
Mike666's Avatar
 
Pridružen: Nov 2007
Lokacija: Lotmerk
Prispevki: 1,789
Default

Ja tak ko si reko. Jaz to z 15 bar-skim kompresorjem ven fudnem. če pa ne gre pa mam narejen tako da na polovičko celindra prišraufam tak kos železa med katerega dam gumijasto dihtungo ki paše direkt v lukno od olja v drugi celinder potem pa lajtungo prišraufam in pedal par krat in voila je veni.
To metodo sem moral že dvakrat uporabiti za ostalo je bil kompresor dovolj.
__________________
Mike666 ni dosegljiv   Odgovori s Citatom
Staro 03-12-09, 08:28   #3
andraž
Neustavljivi
 
andraž's Avatar
 
Pridružen: Mar 2007
Lokacija: Ljubljana
Prispevki: 6,720
Default

Tole je super, mogoče bi opisal še kakšne dodatne male skrivnosti, v mislih imam mala popravila-menjava in nastavitev platin, mazanje sprednje obese, menjava bencinske črpalke, nastavljanje višine sprednjega in zadnjega konca vozila... Še veliko je tega. Sicer bi s temi opisi malo zmanjšal obseg svojih potencialnih strank...
andraž ni dosegljiv   Odgovori s Citatom
Staro 03-12-09, 08:40   #4
janez
Banned
 
janez's Avatar
 
Pridružen: Mar 2007
Lokacija: SK
Prispevki: 4,443
Default

Ja sej ,po eni strani imam vedno občutek ,da pljuvam v svojo lastno skledo...

En primer je že Dyane , ki je veselo prebiral moje zapiske tule in sedaj nekaj obnavlja avte in to piše okol. Hehe, našel je preko posrednika mojo "pig mašino" ,ki sem jo naredil ravno za potrebe obnove dijane pa se nekaj matra. No sej prav...ampak čisto pa ni zastopil , kar sem pisal.

Ja, bom še kaj takega napisal. Predvsem, da si lahko ljudje tudi kaj sami pomagajo.

Zadnji popravek od janez : 12-10-13 at 17:43
janez ni dosegljiv   Odgovori s Citatom
Staro 17-01-10, 09:27   #5
janez
Banned
 
janez's Avatar
 
Pridružen: Mar 2007
Lokacija: SK
Prispevki: 4,443
Default Zavore

Prezračevanje zavor...Kdor si sam servisira avto je verjetno že prišel do tega problema, ko je potrebno pri menjavi zavorne tekočine ali kadar se kaj dela na zavorah in se cevi odklopijo na koncu iz zavornega sistema istisnit zrak ,ki se je nabral v njem. Za to delo sta ponavadi potreba dva spačkarja, en leži pod avtom in se dere PUMPAJ!!!DRŽI!!! ,drugi pa sedi v avtu in upošteva vpitje prvega ter pumpa pedal ko zmešan...
Hja, ker pa sem pregovorno sam v moji garaži in od nikoder nikogar ,da bi mi pumpal se moram pač znajti sam.

Za to operacijo potrebuješ kakšnih pol metra ali mogoče malo manj gumijaste cevi (fi 5 za dovod bencina), en kozarec od kumaric (pol litra ali liter) in obročni ključ 8 (ali 9 če imaš tisti čuden tip dijane 77 letnik).
Najprej preveriš vse tri (ali štiri ,če imaš spredaj še bobne) ispustne vijake na zavornih cilindrih (pravim jim ajnliftarji). Odtegneš in jih nazaj zategneš. Po potrebi očistiš rjo, zemljo, umazanijo. Nato odpreš rezervar za tekočino na glavnem zavornem valju in naliješ do roba. Pustiš odprto. Nato vzadaj levo natakneš ključ na vijak in in gumijasto cev, drugi konec pa porineš v kozarec, ki je na tleh. Cev mora segati do dna kozarca. Vanj lahko tudi naliješ kakšen deci tekočine, da je cev potopljena.
Nato s ključem rahlo odviješ vijak za četrt obrata, se vsedeš v avto in počasi pumpaš pedal zavore. Tekočina se začne premikati proti tistemu vijaku ,ki je odprt, skozi cev pa v kozarec. Ko pritisneš gresta tekočina in ZRAK skozi vijak ven, ko spustiš pa vakum potegne tekočino brez zraka nazaj v sistem. To delaš nekaj časa in paziš ,da ti v rezervarju ne zmanjka tekočine. Nato zategneš tisti vijak na kateri je gumijasta cev in vse skupaj prestaviš na zadnje desno kolo. Ponoviš postopek. Ko se ti zdi , da ni več zraka v sistemu zadaj (v kozarcu se vidijo mehurčki...in ko jih ni več) se prestaviš na prednje zavore. Čeljusti disk zavor so povezane med sabo in imajo samo en ispustni vijak kar je hitreje kot pri bobnih. No tu nerediš enak postopek kot zadaj.
Ko končaš in so vsi vijaki zaprti, malo počakaš...par minut in potem spet pritisneš pedal. Če je občutek spužvast, pomeni, da je še nekje zrak v sistemu. Ponoviš postopek. Če pa je pedal trd, si uspešno zaključil delo in bodo zavore prijele BP.
Preveriš še nivo tekočine v rezervarju in zapreš pokrov.

Je tole komu v pomoč?

Zadnji popravek od janez : 04-11-13 at 20:24
janez ni dosegljiv   Odgovori s Citatom
Staro 17-01-10, 10:46   #6
garac
VRTNAR
 
garac's Avatar
 
Pridružen: Jan 2007
Lokacija: gorenjska 4 ever
Prispevki: 21,698
Default

Seveda je v pomoč. Pri starih spakih je bilo ponavadi tako, da ni bilo šanse odvit nipel ali lajtengo. Potem smo predelovali ključe, vrtili zavorni valj okrog osi, da ni šla lajtenga itd...
Danes ni problem kupit nov valj, včasih smo menjavali le tesnila, ponavadi pred tehničnim, ker je bil cilinder ponavadi rjast in nažrt navkljub poliranju to ni bilo dolgoročno.
Ponavadi smo to počeli, kot si rekel en v avtu, drugi pod njem. Kot si napisal najprej najbolj oddaljeno kolo...
Vsekakor je tvoje navodilo koristno, danes je že težko dobit še enega spačkarja, da bo mel čas pedal pritiskat, če bi se dalo preko gsm rešit, bi še šlo najbrž.
__________________

http://www.izposodiorodje.si/
garac ni dosegljiv   Odgovori s Citatom
Staro 17-01-10, 11:47   #7
dyfan
Citroenar z dušo in srcem
 
dyfan's Avatar
 
Pridružen: Feb 2007
Lokacija: Šentjur
Prispevki: 541
Default

Vsaka taka "skrivnost" je več kot dobrodošla in pohvale vredna!

Mogoče pri odzračevanju zavor dodam še nekaj, kar sem kupil ... ne vem več kje:
če je motor zmontiran v avtu, je pri sprednjih zavorah kar nerodno stabilno postaviti kozarec. Zato lahko cev potopimo kar v rezervoarček na glavnem cilindru in ne rabimo kozarca.

Janez, glede tvojih nasvetov si omenil, da imaš občutek, da pljuvaš v lastno skledo. Moram reči, da jaz ne mislim tako. Vemo, da tvojega dela ne more narediti kdorkoli, ki bo prebral kakšen nasvet. Kajti kljub enostavni spačkovi tehniki je za uspeh pri popravilih potrebno določeno znanje, orodje, prostor, volja, talent, čas, konkurenčna cena itd. Ob tvojih nasvetih lahko tudi marsikdo ugotovi, da stvari le niso čisto enostavne in se jih ravno zaradi tega rajši ne loti delati sam. Sem prepričan, da se ti ni treba bati konkurence.
Tisti procent ljubiteljev, ki si bo pa hotelo kakšno stvar kljub vsemu popraviti, bo pa itak nekje našlo potrebne informacije. Pa še del teh bo potem, ko jim bo kaj "zaštekalo", nazadnje prišlo k tebi.

Uspešno delo še naprej! Pa še naprej nam posreduj zanimive prispevke, kot do sedaj.

LP
__________________
Lep pozdrav!
dyfan ni dosegljiv   Odgovori s Citatom
Staro 17-01-10, 13:07   #8
janez
Banned
 
janez's Avatar
 
Pridružen: Mar 2007
Lokacija: SK
Prispevki: 4,443
Default

Dyfan, se strinjam. To z rezervarčkom tudi gre. Je pa druga stvar, ki je tudi pomembna. Pri takemle odzračevanju zavor s posebno posodo lahko tudi sproti menjaš zavorno tekočino s svežo. Stara je ponavadi polna usedlin in znucana - pregreta in če imaš speljano cev nazaj v rezervar spravljaš usedline nazaj v obtok. Kar pa ni dobro.

No pa še ena finta. Če se ti pregrejejo zavore po daljši vožnji po klancih navzdol , ponavadi pade pedal na tla in je potrebno pumpanje in kar nekaj spretnosti ,da se ustaviš. In potem moraš čakati , da se zavore in zavorna tekočina ohladi . Če pa nimaš časa čakat...tole bo kakšen kemik lahko bolj detajlno razložil, v bistvu se ustvari pri povišani temperaturi v ceveh zrak. In zavore so spužvaste. Kaj narediš? Dobro je da imaš v takem primeru še sovoznika, ki napumpa nahitro pedal in ga drži pritisnjenega, ti pa s ključem odviješ vijak - ajnlifter na prednjih zavorah. Sicer je pacarija ampak v trenutku se sprosti pritisk in tekočina z zrakom špricne ven. Pazi na to kje držiš roke, glavo,...jaz ponavadi pokrijem ključ in vijak s coto. Tekočina je vrela in se lahko grdo opečeš. Sistem pa deluje, ker imaš že v naslednjem trenutku trd pedal in delujoče zavore ter se lahko odpelješ dalje.
janez ni dosegljiv   Odgovori s Citatom
Staro 17-01-10, 13:58   #9
Gox
Gox
 
Gox's Avatar
 
Pridružen: Jan 2007
Lokacija: Koper
Prispevki: 8,943
Default

Zanimivi nasveti.

To metodo prezračevanja bom uporabil spomladi, ko bom zamenjal zavorno tekočino na skuterju. Pred leti, ko sem razdiral zadnjo zavoro sem imel potem velike težave za spravit zrak nazaj ven iz sistema.

Ko pa mi je skoraj že uspelo, mi je zgoraj na rezervarčku zmanjkalo tekočine pa mi je spet zrak povleklo noter ... sem bil kar malo jezen potem :-)

Naslednjič bom poskusil tako, s cevko na izpustnem vijaku.

Pred leti pa je sestrin bivši tip hotel nekaj prezračevat zavore na Zx-u, seveda mu ni uspelo, je namreč pri prvem poskusu odlomil zadaj vijak za prezračevanje.

Lp
Goran
__________________
Spritmonitor.de >> 2CV6 Special
>> AX 1124ccm brez i
>> C4 Picasso 82kW
Spritmonitor.de >> Piaggio Liberty 50 iget 4T
Gox ni dosegljiv   Odgovori s Citatom
Staro 24-04-10, 07:59   #10
janez
Banned
 
janez's Avatar
 
Pridružen: Mar 2007
Lokacija: SK
Prispevki: 4,443
Default

Števec za bencin ne dela ... Kaj je narobe ?

Najprej je potrebno ugotovit kje je napaka. Števec, napeljava ali plovec ? Pri spačku ali pa pri dijani je kabel za plovec speljan ob zadnjem levem stebričku. Tam kabel odklopiš in ga pritisneš na maso... najbolje na kakšen vijak ali pa ključavnico. Vklopiš kontakt s ključem in pogledaš števec. Če je kazalec skočil na polno, potem je števec OK in napeljava od rezervarja do števca tudi OK. No potem pa že nastane pri teh dveh avtih malo večji problem, ker ni dostopa do rezervarja iz notranje strani karoserije. Ami in starejši spački imajo odprtino v prtljažniku in to je ena boljših rešitev ,ki pa so jo žal ukinili kasneje. No pa vzameš Malo daljši kabel in ga poskusiš vezat na maso, ki gre od plovca na šasijo, drugi konec pa na kabel ,ki si ga prej tiščal na ključavnico ali vijak. Povezeš in preveriš števec, če je spet skočil na polno... Ja no te je pa plovc crknu.

Pri amiju odpreš pokrov (je že odprt) in vzameš plovec ven iz rezervarja. Žalujoči ostali pa pod avto in šraufat dol kesl...

No in če je to tak kot smo preverili potem je ponavadi počen kontakt na plovcu. To je pločevina kakšnih 5 mm široka ki gre od pokrovčka do navitja. Vmes poči (ne vem zakaj ) in ni povezave.
Najbolj enostavno je to pločevino zalotat - zacinat. Oba konca zviješ malo ...tako da se križata in sedita trdno en na drugem. Seveda očistiš, pobrusiš in zacinaš.
Zmontiraš nazaj, priklopiš in deluje.

Novi plovec stane 30 eur in če je prej stari deloval lepo brez nihanj in dokaj točno ... Si sedaj privarčeval ta denar. Najbolje je to delat v nedeljo zjutraj pa žena da ti kavo skuha in prinese v garažo.

No jaz sem to naredil včeraj ,ker se mi ni dalo več brskat po rji ...

Bo to komu pomagalo ? Bo.

Zadnji popravek od janez : 04-11-13 at 20:27
janez ni dosegljiv   Odgovori s Citatom
Odgovori

  Citroen Forum > Starodobniki > SPAČEK - 2CV

Zaznamek

Orodja Tem
Način Prikaza

Dovoljenja
Ne morete objaviljati novih tem
Ne morete odgovarjati na prispevke
Ne morete nalagati priponk
Ne morete urejati svojih prispevkov

BB koda - Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda - Izključeno
HTML koda - Izključeno



Vsi časi so GMT +2. Ura je zdaj 06:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc.
Copyright ©2000 - 2021- Citroen Forum